Założenie spółki w Anglii – uważaj!

Czy spółki w Anglii są opłacalne? Coraz więcej przedsiębiorców myśli o założeniu spółki w Anglii, czy też przeniesieniu swojej obecnej polskiej działalności tamże. Głównym celem jest obniżenie kosztów i ucieczka od polskiego ZUS-u. Dlatego też od pewnego czasu na naszym rynku powstaje coraz więcej firm, które pomagają założyć i prowadzić firmę w Anglii. Niestety, około 80% z nich to oszuści, którzy tak na prawdę wyłudzają od nas pieniądze, a za jakiś czas Urząd Skarbowy i ZUS nałoży na nas kary oraz każe spłacić zaległości. Na polskim rynku mieliśmy już do czynienia z kilkoma dużymi aferami, jednak jak widać nic one niektórych nie nauczyły.
Jedna z głośniejszych spraw dotyczy firmy Optigen, ale podobnych firm istnieje do dzisiaj mnóstwo, a problemy zaczynają się  najczęściej dopiero po 2-3 latach od momentu powstania firmy.

Przed wybraniem firmy, której chcesz powierzyć pomoc w założeniu spółki Ltd. oraz sprawy księgowe, radzę Tobie dobrze się zastanów. Często wiele firm oferuje atrakcyjne ceny za samo założenie, ale późniejsza księgowość lub pomoc prawna jest bardzo droga. Pamiętaj, aby danego pośrednika sprawdzić pod kilkoma względami:

  • kto jest założycielem tej firmy;
  • od kiedy firma istnieje na rynku;
  • poczytaj opinie innych osób na forach internetowych;
  • ilu mają klientów;
  • adres rejestracyjny firmy;
  • zapytaj się, czy firma generuje co jakiś czas raporty;
  • upewnij się, że księgowy jest zarejestrowany w HMRC i ma odpowiednie uprawnienia;
  • dowiedz się czy firma jest objęta ubezpieczeniem OC w razie nieprawidłowości;
  • obowiązkowo musisz posiadać swoje klucze do obsługi panelu w HMRC.

To tylko podstawowe rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed wybraniem odpowiedniego biura doradztwa finansowo-podatkowego. Będzie to jedna z najważniejszych życiowych decyzji, więc nigdy nie podejmuj jej pochopnie. Jeżeli na etapie wyboru księgowości popełnisz błąd – prawdopodobnie stracisz dużo więcej, niż mógłbyś zaoszczędzić na przeniesieniu firmy.

Samemu zanim znalazłem odpowiednią firmę, która zajmuje się kompleksową obsługą prawno-księgową mojej spółki Ltd, sprawdziłem wiele aspektów, przeczytałem setki opinii oraz skontaktowałem się z kilkoma osobami, które znam i które prowadzą takie spółki już od kilku lat z dużym sukcesem, dzięki temu mam wewnętrzny spokój i nie muszę się martwić.

Pamiętajcie, że nie każdy może (i nie każdemu się opłaca) przenieść firmę do Anglii lub ją założyć – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzicie, ponieważ pomimo posiadania działalności w Wielkiej Brytanii, może Was opodatkować Urząd Skarbowy w Polsce, jeżeli uzna, że to właśnie na terenie Polski osiągacie swoje przychody!

Reasumując – dla wielu przedsiębiorców otworzenie spółki w Anglii jest bardzo korzystne, ponieważ już w pierwszym roku możemy zaoszczędzić od 8 000 do nawet 20 000 zł, co w początkowej fazie rozwoju firmy na pewno każdemu się przyda. Pamiętaj jednak, aby uważać na nieuczciwe biura doradztwa finansowo-podatkowego, ponieważ ta przygoda może rozpocząć się dla Ciebie niezbyt przyjemnie.

Jeżeli masz jakieś pytania lub problemy zostaw komentarz poniżej, a chętnie pomogę. :)

Ostatnie Komentarze

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge