Koszty firmy w Anglii

Koszty firmy w Anglii – rejestracja, prowadzenie, księgowość.

Szybki i rzeczowy artykuł na temat realnych kosztów firmy w Anglii. Samemu przed założeniem spółki LTD. szukałem wiele artykułów, ale nikt nie napisał jakie są realne koszty prowadzenia firmy w UK. Wszystkie artykuły kierowały na strony pośredników. Dlatego dzisiaj, opierając się o własne doświadczenie, napiszę jak to wygląda.

Od razu powiem, że na początku te koszty nie będą małe. Lecz z perspektywy czasu, otworzenie bądź przeniesienie firmy do Anglii, nam się na pewno opłaci, pod warunkiem, że Wasza działalność nadaje się do tego, by prowadzić ją legalnie w Wielkiej Brytanii. O tym możesz przeczytać w artykule: Założenie firmy w Anglii – Uważaj.

Jeżeli decydujemy się na założenie firmy w UK poprzez pośrednika (firmę, która zakłada i prowadzi księgowość), to podstawowym kosztem, jaki na pewno musimy ponieść to rejestracja firmy w Companies House oraz adres dla naszej spółki ltd. – koszt ten jest różny – waha się od 90 funtów do 300 – wszystko zależy od pośrednika. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie warto wybierać tego najtańszego, ponieważ zazwyczaj rejestrują oni setki firm na ten sam adres. Natomiast najdroższy też nie zawsze znaczy najlepszy.

Często musimy też opłacić nasz tzw. adres prywatny w UK jeżeli samemu takiego nie posiadamy koszt tutaj wynosi przeciętnie od 100 do 300 funtów za rok. Jednak zanim podejmiesz decyzje dowiedz się czy cała korespondencja, która będzie przychodzić na ten adres będzie trafiać do Ciebie. Jeżeli firma nie będzie odsyłać do Ciebie korespondencji to bezsensu jest wykupowanie takiego adresu.

Kolejny koszt jaki będziemy ponosić co miesiąc, to obsługa księgowa naszej firmy w Anglii. Tutaj też mamy duże rozbieżności w kosztach, ale przeciętnie jest to od 60 do 120 funtów. Obowiązkowo musimy sprawdzić co zawiera nasz pakiet księgowy, ponieważ często jest podział na ten podstawowy, a następne to te bardziej zaawansowane. Cena jest zależna chociażby od liczby faktur – 15 faktur na start działalności, może być wystarczające. Ale jeżeli planujesz rozwój firmy, a liczba faktur wzrośnie do 100 czy 200 miesięcznie, przemyśl jaki pakiet wybierzesz, ponieważ późniejsze dopłaty za kolejne faktury mogą być bardzo drogie. Sprawdź również czy wystawianie Payslipów, czyli Twoich wynagrodzeń, jest zawarte w tej cenie.

Jednym z podstawowych kosztów jest również wyrobienie Apostille. Ten dokument jest nam potrzebny choćby do otworzenia konta bankowego w Polsce. Wyrobienie Apostille to koszt od 70 do 220 funtów; wszystko zależy od pośrednika. Jest również możliwość zamówienia samemu tych dokumentów z Companies House, co jest dużo tańsze. Koszt tłumaczenia przysięgłego
z języka angielskiego na polski wyniesie Ciebie od 100 do 300 zł.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że potrzeby jest numer ubezpieczenia NIN, do prawidłowego funkcjonowania i odkładania składek. Bardzo ważne jest, żeby wyrobić go w ciągu 6 miesięcy od założenia spółki Ltd. Osoby, które pracowały wcześniej, na umowę o pracę, w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie posiadają już numer NIN, więc wystarczy, że podadzą go przy rejestracji firmy. Jednak jeżeli nie posiadasz NIN-u, to musisz wybrać się do Wielkiej Brytanii, aby go wyrobić. Taki wyjazd, zorganizowany przez pośrednika, będzie Ciebie słono kosztować od 300 do 500 funtów. Dowiedz się, czy Twoje biuro pomoże Tobie w tym, aby uzyskać NIN i jeżeli tak – to w jakim zakresie. Czy zorganizują Tobie przelot, hotel, spotkanie oraz obsługę na miejscu, czy tylko umówią spotkanie.

Do naszych kosztów dochodzi jeszcze np. rejestracja P.A.Y.E., czyli system wynagrodzeń. Koszt wynosi około 30-50 funtów, za wszelkie późniejsze zmiany w Companies House, będziesz musiał dopłacić średnio około 20 funtów.

Mam nadzieję, że tym artykułem przybliżyłem Tobie chociaż trochę, realne koszty prowadzenia firmy w Anglii. Miej na uwadze, że na samym początku, wielu pośredników może Ciebie skusić niską ceną – ale tylko za samą rejestrację firmy. Niestety późniejsze koszty będą nieporównywalnie wyższe. Dlatego pamiętaj, aby przed założeniem spółki w Wielkiej Brytanii i wybraniu odpowiedniego pośrednika, zadawać jak najwięcej pytań, aby dowiedzieć się, ile zapłacisz za wszystkie wyżej wymienione usługi,
a nie za samą rejestracje.

I najważniejsze – uważaj na nieuczciwych pośredników; bowiem jest to jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu.

Ostatnie Komentarze

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge